Bruce Bueno de Mesquita és Alastair Smith: Diktátorok kézikönyve – Miért jó politika a rossz viselkedés?
Ha nem érted, hogy mi történik körülötted a politikában, akkor érdemes elolvasni ezt a könyvet. Bár az elsődleges címe „Diktátorok kézikönyve”, a másodlagos cím az igazán ütős: „Miért jó politika a rossz viselkedés?”
„A politika logikája nem bonyolult. Ami azt illeti, meglepően könnyű megérteni a politika világtörtéseinek nagy részét, ha hajlandóak vagyunk kicsit igazítani a gondolkodásunkon. Ahhoz, hogy jól értsük a politikát, mindenekelőtt fel kell hagynunk azzal a feltételezéssel, hogy a vezetők megengedhetik maguknak, hogy egyoldalúan irányítsanak.”
Még egy fontos gondolat. A demokráciákat ugyan nem tekintjük diktatúráknak, mégis a hatalom gondolkodása, törekvései hasonlóak, talán eszközök némileg eltérnek. Néhány nem ismeretlen idézet a könyvből:
„Ha korrupció hatalmat ad, az abszolút korrupció abszolút hatalmat biztosít”
„A lehető legkevesebb emberre építs!”
„Úgy állítsd fel a szabályokat, hogy egyszerű követőből ne lehessen pótolhatatlan! Híveidet tartsd állandó készenlétben!”
„Tartsd a kezed a pénzcsapon!”
„Úgy oszd a tortát, hogy a barátaidnak rendesen jusson belőle!”
„Soha ne vegyél ki pénzt a támogatóid zsebéből!”
Természetesen ehhez olyan emberek is kellenek, akik nem tudnak túllépni történelmi korlátainkon, mindig hatalomra törnek. Az igazi kérdés pedig az, hogy miért nem akar valaki hatalmat: vajon ez egyfajta intelligencia, vagy az emberi fejlődésnek egy következő lépcsője, vagy mind a kettő? Esetleg egyik sem?
Akkor kik is a politikusok, mit is akarnak valójában?